جیت کان دو چیست ؟

جیت کان دو » این میراث با ارزش مرحوم بروس لی ، یکی از بحث برانگیزترین هنرها خصوصاً در چند ساله اخیر بوده است . امروزه افراد زیادی در سراسر دنیا به تدریس جیت کان دو مشغول هستند و سازما نهایی را هم تشکیل داده اند که از طریق آن در ظاهر به گسترش جیت کان دو و در اغلب به تجارت و مطرح کردن نام رئیس سازمان خود می پردازند . جای تاسف است که بروس لی فرصت پیدا نکرد تا هنر خود را به صورت سازمان یافته و کلاسیک به جهانیان عرضه کند و تنها توانست به تربیت یک نسل انگشت شمار در دهه 60 میلادی بپردازد .
جیت کان دو در کشور ما حال و هوایی قدری متفاوت با سایر نقاط جهان دارد ، عنوان سبک بروس لی خود کافی است تا تعداد بسیاری از علاقه مندان به وی و هنرهای رزمی را جذب کند تا به این انگیزه که آنچه در فیلم های وی دیده اند ، فرا بگیرند خود را وقف جیت کان دو کنند .
باید عنوان کنم که من نه مربی جیت کان دو هستم و نه مدعی این هنر ، اما با مطالعه عمیق منابع در دسترس در مورد جیت کان دو بر آنچه اغلب اساتید و هنرجویان بنام جیت کان دو ارایه می دهند ، ایراد می گیرم . چندی پیش از هنر جویانی که به قول خود چندین سال را صرف آموختن جیت کان دو کرده بودند و اکنون قصد پیوستن به یکی از سبک های رینگی را داشتند ، آزمونی به عمل آوردم ، متاسفانه همه آنها در انجام تکنیک های پایه دچار ضعف اساسی بودند ، البته مشت همیشه هم نمونه خروار نیست و من هم با مشاهده چند هنرجو قصد ندارم در مورد کل جامعه جیت کان دو قضاوت کنم ، اما نکته بارزتری که در مورد این هنرجویان و حتی در سایر کلاسها ، حداقل طبق شواهد شخصی مشاهده کرده ام ، یک نوع سطحی نگری است که به تقلید ژست های بروس لی در فیلم ها ، در مبارزات و تقلید پوشش بروس لی محدود می شود . آیا این جیت کان دو است ؟ آیا فردی که حرکات رقص پا و . . . بروس لی را تقلید کند ، جیت کان دو کار خوبی است ؟ آیا پوشیدن لباسهایی به طرح لباس های بروس لی در فیلم ها به معنی درک جیت کان دو است ؟ آیا هنرجویان جیت کان دو می دانند آن لباسهای سرمه ای رنگ با یقه بسته ، لباس فرم مردم عادی در زمان چین کمونیست بوده است نه لباس فرم جیت کان دو ؟
در مورد بروس لی مقالات بی شماری نوشته شده و ابعاد مختلف شخصیت وی مورد بررسی قرار گرفته ، آنچه بیش از همه دارای ارزش است آن است که وی دارای ذهنی خلاق و خواهان آزادی بوده است ، در زمانی که سبک های رزمی شرقی یک به یک به جامعه آمریکا معرفی می شدند و هر کدام هم مدعی کاملترین ، قویترین و بهترین بوده اند ، جوانی سر بر آورد و دوست داران هنر های رزمی را به دوری از تعصب تشویق می کند ، وی جمله ای ساده و پر معنا را مطرح می سازد : « اگر سبکی کامل بود پس چرا این همه سبک به وجود آمده اند ؟! » وی البته مورد غضب استادان بزرگ سبک های سنتی قرار می گیرد که از گستاخی و ماجرا جویی این جوان که به نوعی موقعیت آن را به خطر می انداخت ، خشمگین شده بودند ، اما وی همه رزمی کاران را مورد نکوهش قرار می داد که کورکورانه از تعالیم هیچ کس بهره مند نشوند و پیروی نکنند ، با ذهنی باز و بدون تعصب از هر سبکی بیاموزند و در واقع « هر چه خوب و دارای کارآیی است جذب کنند ».
بروس از همین طرز فکر در پرورش مهارتهای خود استفاده کرد ، وی با بزرگان بسیاری به تمرین پرداخت و با آنها تبادل دانش نمود ، جون ری استاد بزرگ تکواندو از جمله افرادی است که سالها با بروس به تمرین پرداخته است . جمعی از پیشگامان فول کنتاکت کاراته همچون جو لونیس ، باب وال مایک استون ، چاک نوریس و . . . نزد وی تمرین نموده اند ، از نقش وی در آفرینش کاراته تماس کامل نباید چشم پوشی کرد ، هر چند به این موضوع پرداخته نشده است ، اما بروس تنها راه مهارت در مبارزه و درک کامل از آن را مبارزه تماس کامل با استفاده از لوازم ایمنی می دانسته است که خود در واقع مفهوم مبارزه آزاد است .
بروس لی جیت کان دو را خلق کرد ولی همیشه از اینکه نامی برای آن در نظر گرفت پشیمان بود ، چرا که جیت کان دو یک تفکر و فلسفه است که همواره پویاست ، هر روز می توان چیز جدیدی یاد گرفت و بر داشته ها افزود ، آنچه بروس آموزش می داد ترکیبی بود از ضربات ساده و کاربردی از ضربات پای کاراته ، ضربات مشت بوکس ( وی بسیار تحت تاثیر محمد علی کلی بوده است ) و حتی فنون گلاویزی که از استاد بزرگ «جن لبل» فرا گرفته بود . وی اعتقاد داشت که راه ساده و مستقیم بهترین راه است در جلد اول کتاب وی از سری کتاب های « شیوه رزمی بروی لی » که به « آموزش تکنیک های دفاع از خود » می پردازد شاهد هستیم که ضربات ساده و کاربردی هستند و دفع حمله با یک یا دو حرکت پایان می یابد .
بروس لی جیت کان دو را خلق کرد چون نیاز به تغییر را درک کرده بود ، چرا که ذهن خود را آماده پذیرش مطالب جدید ساخته بود ، جیت کان دو فلسفه یافتن و استفاده از بهترین ها برای یک رزمی کار است . آیا شما دارای چنین توان و دانشی هستید ؟
«جرج دیلمن» استاد بزرگ هنر های رزمی نظر جالبی در مورد جیت کان دو دارد : هنر بروس لی ، هنر بروس لی بود و با بروس لی مرد . منظورم این است ، که اگر او امروز راه بهتری می یافت بعضی چیزها را عوض می کرد . اگر شما راه بهتری برای اجرای مشت و لگد داشتید ، او آن را امتحان می کرد و اگر واقعا بهتر بود آنرا بکار می گرفت .» این است مفهوم جیت کان دو واقعی .

/ 1 نظر / 47 بازدید
محمدرضا

[لبخند]باسلام وخسته نباشید خیلی ممنون از شما که مطالب خوبیی را گزاشتید من مطالب شمارا کپی کردم ودر وبلاگ خودم هم قراردادام تا مردم اطلاعاتشان برود بالا با تشکر از مدیریت وب سایت