راز شیر خوردن گربه‌ها؛ گربه ها برای نوشیدن شیر به فیزیک پایبندند

دانشمندان اعلام کردند گربه ها برای نوشیدن شیر از سرعت بالای زبان برای کشیدن مقادیر زیادی شیر از درون ظرف به داخل بدن استفاده می کنند به طوری که تصاویر ویدیویی پر سرعت نشان می دهند میان نیروها و حرکات زبان گربه در هنگام لیسیدن شیر و نوشیدن آن تعادل زیادی وجود دارد.

در حالی که سگ ها برای نوشیدن مایعات از زبان خود به عنوان یک قاشق استفاده می کنند، گربه ها قبل از اینکه زبان خود را به منظور کشیدن مقادیر زیادی شیر به داخل بدن منقبض کنند، تماس بسیار سریع و کوتاهی میان زبان سطح مایع به وجود می آورند.

در واقع گربه ها با غلبه بر یکی از قوانین فیزیکی می توانند غذای خود را صرف کنند. به گفته دانشمندان ، این جانداران قبل از اینکه نیروی گرانش بر اینرسی مایع غلبه کرده و آن را به سمت پایین بکشاند گربه بخش بزرگی از شیر را به داخل دهان خود کشیده است.

این مطالعات غیر عادی زمانی آغاز شد که «رومن استاکر» متخصص مکانیک سیالات در MIT تحت تاثیر شیوه شیر نوشیدن گربه هشت ساله خود قرار گرفت.

وی بدون درخواست بودجه و یا کمک گرفتن از دانشجویانش، گروهی از محققان را تشکیل داد تا به راز موفقیت گربه ها در نوشیدن مایعات پی ببرند.

محققان در گزارش نتیجه مطالعات خود در نشریه ساینس اعلام کردند تمامی گربه ها از شیوه ای مشابه برای نوشیدن استفاده می کنند، از آنجایی که زبان گربه ها پهن است، به سمت داخل تاب می خورد و از این رو سطح زبان جاندار با سطح مایع تماس برقرار می کند اما سطح مایع را از هم نمی شکافد.

دراین مرحله مقداری از مایع به زبان گربه می چسبد و زمانی که گربه زبان خود را کاملا در میان مایع غرق می کند، ستونهایی از مایع به سمت دهان گربه به بالا می آیند، به این شکل مایع به دلیل کاهش فشار به وجود آمده ناشی از حرکات سریع زبان به سمت بالا کشیده خواهد شد.

تصاویر ویدیویی پر سرعت نشان دادند گربه های خانگی به صورت متوسط چهار بار در ثانیه زبان خود را به این شکل حرکت می دهند که با هربار ۰.۱میلی لیتر را وارد دهانش می کند.

میزان مایعی که گربه در هر بار حرکت دادن زبان خود وارد بدن می کند بستگی به ابعاد زبان و سرعت آن دارد.

جام جم آنلاین (www.jamejamonline.ir)

/ 0 نظر / 12 بازدید